MAKE IT OPEN

Nasza szkoła wraz z 4 innymi szkołami z Polski oraz z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie bierze udział w projekcie Make it Open. Głównym celem projektu jest odpowiedź na pytanie: Jak otworzyć szkoły i uczynić je agentami dobrobytu społeczności? Finansowany przez UE projekt Make it Open ma na celu promowanie edukacji naukowej w szkołach poprzez współpracę ekspertów w dziedzinie edukacji naukowej  oraz poprzez współpracę ekspertów w dziedzinie edukacji twórczej z przedsiębiorstwami i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego. W ramach projektu instytucje takie jak: Bloomfield Science Museum Jerusalem z Izraela, Stichting Waag Society z Holandii, Centrum Nauki Kopernik z Polski, Fixpert z Anglii, Teachers College Columbia University z USA, Association europeenne des Exposition Scientifiques Techniques et Industrielles z Belgii wraz ze szkołami oraz partnerami szkół będą współpracować, aby rozwiązywać problemy społeczności lokalnych tworząc tzw. Open Scenario. Dzięki projektowi Make it Open szkoły, nauczyciele, edukatorzy i uczniowie w każdym wieku będą generować pomysły w obszarach nauki, kreatywności, przedsiębiorczości i innowacji.

REALIZACJA PROJEKTU

W ramach projektu Make it Open w I semestrze nasi uczniowie testowali scenariusze przygotowane przez Holendrów dotyczące Sił natury. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać pojazd z ekologicznych materiałów, a następnie spróbować swoich sił w wyścigach skonstruowanych pojazdów. Uczniowie klas 8 brali udział w wykładzie prowadzonym przez pracownika Centrum Nauki Kopernik na temat Sił Natury. Szukali na zajęciach informacji na temat Sił powietrza, aerodynamiki i dowiadywali się o jej zastosowaniach przy produkcji samochodów. Tworzyli samochodziki z napędem powietrznym- balon. Sprawdzali również jaki wpływ na poruszanie się autek ma kształt i wielkość kół.

Przed feriami zimowymi wraz z klasami 5 i 7 testowaliśmy siły bezwładności oraz swobodne spadanie tworząc wspaniałe lądowniki. Lądownik miał być tak skonstruowany, aby jajko w nim umieszczone się nie stłukło. Zrzucaliśmy lądowniki z drugiego piętra i okazało się, że tylko jeden się stłukł.
Potem lądowniki potraktowaliśmy kamieniami i tam już było ciężej :))

“Na ratunek pszczołom”, “Dźwięki wokół nas – hałas i cisza”, “Podróże jedzenia”, “Ile wody potrzebujemy aby zrobić…..”.  Projekty te przedstawiliśmy naszym zagranicznym partnerom.  Do realizacji wybrany został jeden z nich: “Dźwięki wokół nas – hałas i cisza”. W ramach pracy nad tym projektem przeprowadziłyśmy 12 spotkań z chętnymi uczniami klas 6, z którymi mierzyliśmy hałas w różnych częściach miasta, budowaliśmy pomieszczenia wyciszające, akustyczne, przeprowadzałyśmy wiele doświadczeń i zabaw. Jesienią nasze projekty otrzymają partnerzy zagraniczni , a my będziemy testować ich pomysły.