OKIEM HUMANISTÓW

Wokół kultury języka - na wykładzie

We wtorek, 23 kwietnia 2024r. już po raz drugi przybył do naszej szkoły dr Krzysztof Waśkowski z Uniwersytetu KEN w Krakowie:
na zaproszenie zespołu humanistycznego, wygłosił dla uczniów wykład na temat języka propagandy politycznej.

Było to spotkanie wokół kultury języka – projektu, który razem z uczniami klasy 7a, 7b i 8a
oraz we współpracy z Centrum Edukacji w Zabrzu prowadzą nauczycielki języka polskiego
oraz języka angielskiego w naszej szkole.

W ramach tego projektu odbyły się już dwa wykłady językowe dla uczniów oraz cykl warsztatów,
prowadzonych w grupach tematycznych: moda w języku, grzeczność językowa, manipulacja w języku i brutalizacja języka.
Tę ostatnią badają uczniowie z Centrum Edukacji pod opieką mgr Sylwii Stachowiak.

Międzyszkolny Projekt Językowy “Wokół kultury języka” zakończy się panelem dla uczniów, ich rodziców, nauczycieli
oraz gości specjalnych – odbędzie się w naszej szkole już 7 maja 2024r.

Autor tekstu i zdjęć: mgr Urszula Klimaszewska

Bal na Olimpie

6 marca na lekcji języka polskiego było niczym na Olimpie. Zamiast uczniów klasy 5a, pojawili się greccy bogowie, boginie i herosi.
Ich wyszukane i eleganckie stroje zrobiły duże wrażenie na nauczycielce j. polskiego – p. Marlenie Zdanowskiej.
To świetny sposób na podsumowanie wielu tygodni pracy z mitologią grecką, a uczniowie wykazali się naprawę dużą wiedzą.
Tym razem zamiast ambrozji, czekały na wszystkich wysokie oceny 😉💕

Niezwykłe spotkania z...teatrem
uczniów klas siódmych

Jak widać –  lekcje języka polskiego odbywać się mogą nie tylko w murach szkoły.
Przekonaliśmy się o tym w bieżącym roku szkolnym, wybierając się kilkukrotnie do Teatru Nowego w Zabrzu
na fantastyczne spektakle, które przenosiły nas do świata lektur szkolnych.
I tak 9 listopada obejrzeliśmy sztukę w oparciu o dramat Adama Mickiewicza “Dziady” część II.
W klimat świąteczny wprowadziła wszystkich widzów “Opowieść wigilijna”.
Jednak największe wrażenie zrobiła na nas najnowsza wersja “Małego Księcia”,
która oczarowała scenografią, muzyką i fantastyczną grą aktorską.
To były naprawdę niezwykłe spotkania z teatrem, sztuką i literaturą
Emilia i Lena 7a

Odkryjmy tajemnice greckich bogów

9 marca 2023 r. w naszej szkole, z inicjatywy nauczycielki i wychowawczyni Pani Marleny Zdanowskiej, klasa 5a wzięła udział w projekcie „Odkryjmy tajemnice greckich bogów”.

Projekt miał na celu: dostarczenie uczniom wiedzy na temat mitologii greckiej, kształtowanie wyobraźni uczniów oraz rozwijanie ich zainteresowań.

Uczniowie klasy 5a mieli za zadanie przygotowanie 2min. Prezentacji w narracji pierwszoosobowej na temat wybranej postaci ze świata greckich bogów.

Wszyscy stanęli na wysokości zadania i jak prawdziwi aktorzy z towarzyszącą im na starcie tremą, prezentowali na stworzonej przez siebie scenie wybrane postacie mitologiczne. Ich wybór niejednokrotnie zaskakiwał słuchaczy.

Taka forma nauki spotkała się z ogromnym entuzjazmem!

Gratulujemy wszystkim bogom i boginiom, które miały możliwość zaprezentowania się.

Nefeli Sampalioti, klasa 5a

Konkurs recytatorski ,,Jesienne klimaty”

22 listopada spędziliśmy popołudnie w klimacie jesiennej poezji. Miłośnicy liryki przygotowali recytacje ulubionych utworów poetyckich. Wszystkim uczestnikom, rodzicom, organizatorom konkursu i jury udzielił się ciepły, nostalgiczny nastrój. Poziom konkursu recytatorskiego był bardzo wysoki.
Jury w składzie: wicedyrektor Daria Wrobel, mgr Małgorzata Witkowska, mgr Teresa Grabarczyk, mgr Agnieszka Kruk wyłoniło laureatów konkursu:

I miejsce Maria Jendryś z klasy VIIIc

I miejsce Nefeli Sampalioti z klasy V a

II miejsce Tatiana Łukowska z klasy VIb

II miejsce miejsce Patrycja Tkaczyk z klasy Ia

III miejsce Zofia Jendryś z klasy Vb

Wyróżnienie Valeria Lysenko z klasy Vb

Organizatorkami konkursu były polonistki naszej szkoły, a fundatorem nagród Rada Rodziców.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok !

Narodowe Czytanie

5 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji ,,Narodowe Czytanie”. Przypomnieli sobie biografię Adama Mickiewicza i poznali jego utwory zawarte w tomie pt. ,,Ballady i romanse”.
Na lekcjach języka polskiego oglądano prezentacje multimedialne, filmy, plakaty związane z naszym wieszczem narodowym. Nauczyciele oraz chętni uczniowie głośno czytali wybrane ballady. Niektórzy przygotowywali się wcześniej do pięknego czytania z podziałem na role. Pozwoliło to wszystkim uczniom przenieść się w świat niesamowitej i tajemniczej epoki oraz poznać piękno poetyckiego języka.
Na korytarzu pani Agnieszka Kruk przygotowała wystawę prezentującą pisarza i jego utwory, Uczniowie mogli na niej zapoznać się z biografią Adama Mickiewicza oraz obejrzeć różnorodne wydania jego utworów.

Podczas lekcji j. obcego uczniowie zmierzyli się z tłumaczeniem na język angielski jednej z najsłynniejszych ballad – “Świtezianki”. Zajęcia tego dnia odbywały się pod tematem lekcji “National reading of Adam Mickiewicz”.

W klasie piątej tekst “The Lady of Lake Świteź – a ballad” autorstwa Witolda Wojtaszko czytały na głos Hania Lawrenc oraz Maja Kwiecień. Natomiast w klasie 8c uczniowie sami spróbowali wcielić się w rolę tłumaczy i na j. angielski przetłumaczyli pierwszą zwrotkę oryginalnej ballady Adama Mickiewicza.

Jak im poszło? Ich małe dzieła można zobaczyć na zdjęciach. Zdecydowanie stwierdzili, że praca tłumacza to nie jest łatwa rzecz. Owszem, trzeba znać wiele słów – ale jak je jeszcze zrymować? Po wykonaniu swojej pracy zapoznali się z tłumaczeniem autorstwa Witolda Wojtaszko i wprowadzili do swoich słowników nowe wyrazy: brzeg (edge), kolor siny (livid) oraz chłopak (lad) i dziewczyna (lass) – a więc głównych bohaterów ballady Mickiewicza.
Wiemy już, że w roku 2023 lekturą Narodowego Czytania będzie ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Na pewno nasi uczniowie wezmą znów udział w tej niezwykłej akcji.

Światowy Dzień Poezji

21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji.
Uczniowie klas I-III oraz IV-VIII wspólnie z wychowawcami i polonistami przygotowali klasowe plakaty, na których umieścili własną twórczość oraz wiersze ulubionych poetów.

Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas IV – VIII.

8 listopada 2021 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas IV – VIII. Jak co roku uczniowie chętnie odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów i licznie wzięli w nim udział. Młodzi wykonawcy, przed jury w składzie: Pani wicedyrektor Daria Wrobel, Pani Teresa Grabarczyk, Pani Jolanta Huńczak, prezentowali własną interpretację utworów poetyckich Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Jana Brzechwy. Motywem przewodnim konkursu była

„ Codzienność w poezji”.

Wszyscy wykonawcy prezentowali wysoki poziom wykonania, dlatego jury miało niełatwe zadanie.

I miejsce zajęła najmłodsza uczestniczka – uczennica klasy IVa Nefeli Sampalioti

II miejsce zajęła uczennica klasy VIIc Marysia Jędryś

III miejsce zajęła uczennica klasy VIII d Jagoda Andrzejewska

Gratulacje!

Organizatorzy- polonistki: Joanna Chrząszcz, Marlena Zdanowska, Sylwia Stachowiak, Bożena Nowakowska.

NIEZWYKŁE LEKCJE Z NIEZWYKŁYMI BOHATERAMI...

Październikowe lekcje j. polskiego uczniowie kl. 7c spędzili z niezwykłymi młodymi ludźmi, którzy “pięknie żyli i pięknie umierali…”. Mowa oczywiście o bohaterach utworu Aleksandra Kamińskiego “Kamienie na szaniec”. Podczas omawiania lektury siodmoklasiści (pod czujnym okiem p. Zdanowskiej) wykonywali prace plastyczne, dzięki którym  mogli poczuć klimat wojennej  Warszawy,  zrozumieć tragizm Rudego, Alka i Zośki, a słowa J. Słowackiego nabrały nowego znaczenia:
 
“Lecz zaklinam – niech żywi nie tracą nadziei
I przed narodem niosą oświaty kaganiec;
A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec!”
Juliusz Słowacki: “Testament mój”

Z WIZYTĄ W TEATRZE...

29 września uczniowie klas ósmych wybrali się do Teatru Nowego na spektakl “Balladyna”, gdzie obejrzeli tragedię Juliusza Słowackiego w zupełnie nowej, wręcz zaskakującej… odsłonie.

NARODOWE CZYTANIE-"MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ" GABRIELI ZAPOLSKIEJ

  W tym roku już po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w Narodowym Czytaniu, nad którym honorowy patronat sprawuje Para Prezydencka.

W tegorocznej, jubileuszowej, dziesiątej odsłonie Narodowego Czytania, uczestnicy pochylili się nad komedią Gabrieli Zapolskiej „ Moralność pani Dulskiej”.

Do akcji przystąpili uczniowie klas siódmych i ósmych. Uczniowie bardzo aktywnie włączyli się w organizację. Samodzielnie przygotowali prezentacje multimedialne dotyczące twórczości pisarki, albumy i gazetki. Zebrane materiały przedstawili koleżankom i kolegom na lekcjach. Kulminacyjnym punktem było głośne czytanie wybranych fragmentów lektury.

ODKRYWANIE TALENTÓW W KLASIE 6C

Od 9 czerwca w klasie 6c odbywał się pokaz talentów. Przez trzy dni uczniowie zadziwiali Panią Marlenę Zdanowską i siebie wzajemnie swoimi umiejętnościami. Mogliśmy przekonać się, że w klasie 6c nie brakuje osób uzdolnionych plastycznie i tanecznie, są tacy, którzy już tworzą programy komputerowe, projektują i szyją ubrania oraz robią piękne zdjęcia. Nie mogło oczywiście zabraknąć osób, które uprawiają sport, pięknie recytują, mówią w gwarze śląskiej a także przygotowują się do roli lektora czytającego Pismo Święte.

Wszyscy wykazali się niemałą odwagą, w końcu nie każdy ma jej aż tyle, aby stanąć przed publicznością i zacząć mówić o sobie.

To były niesamowite dni, w czasie których utwierdzaliśmy się w przekonaniu, że kogoś naprawdę dobrze znamy, ale zdarzały się takie momenty, gdzie dowiadywaliśmy się o sobie zupełnie nowych, nieznanych rzeczy. Moim zdaniem właśnie na tym polegała magia tych zajęć.

Nina P.

KONKURS STULECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH 1919 1920 1921

W ramach projektu “ Stulecie powstań śląskich” zorganizowano w naszej szkole konkurs dotyczący naszego regionu zatytułowany:

Przewodnik po Śląsku – 100 najciekawszych miejsc do zwiedzania.

Uczniowie klas 4-8 tworzyli swoje, indywidualne przewodniki, w których prezentowali najciekawsze miejsca naszego regionu.

Najlepsze prace przesłali następujący uczniowie:

Dawid Adrian

Kacper Cholewa

Hanna Marcinowska

Jakub Michałek

Marcel Sikora

Dominika Żyła

Wszystkim, którzy nadesłali swoje propozycje, serdecznie dziękuję, a osobom wyróżnionym gratuluję, zapraszając jednocześnie do udziału w następnych konkursach.

Nauczyciel historii – Jolanta Huńczak

Zdjęcie opublikowano:

Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „ Śląsk – mój dom”

W ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich zorganizowany został Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „ Śląsk – mój dom”.
Adresatami byli uczniowie klas IV-VIII. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną po raz pierwszy konkurs przebiegał w dość nietypowej formie.
Uczniowie nadsyłali filmiki z nagranymi recytacjami drogą elektroniczną.

03.11.2020 jury w składzie
pani wicedyrektor Daria Wrobel, panie Teresa Grabarczyk, Joanna Chrząszcz, Marlena Zdanowska, Sylwia Stachowiak, Bożena Nowakowska
przesłuchało nadesłane wykonania i ogłosiło werdykt. 
           
I miejsce
– Maria Jendryś z klasy VIc
          
 II miejsce
– Amelia Żyła z klasy VIa
            
III miejsce
Igor Pytlik z klasy VIc i Tatiana Łukowska z klasy IVb

      Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie.

4 września 2020
Narodowe Czytanie „Balladyny” w Szkole Podstawowej nr 5

W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji  Narodowe Czytanie, nad którą honorowy patronat sprawuje Prezydent Rzeczpospolitej.
Po raz pierwszy Narodowe Czytanie zostało zainicjonowane lekturą „PanaTadeusza” w 2012 r. W ciągu tych lat Polacy czytali największe dzieła polskich twórców jak:
„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, Trylogię i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w ubiegłym roku „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
 W bieżącym roku organizatorzy postanowili przybliżyć rodakom wielkie dzieło Juliusza  Słowackiego – „Balladynę”.
  Historia tytułowej Balladyny fascynuje czytelników od prawie 200 lat, wprowadza w świat ludzkich żądzy, okrutnych zbrodni, fantazji i ludowych wierzeń. 
 Narodowe Czytanie w naszej szkole odbyło się 4 września, niestety ze względu na pandemię  odbywało się  w czasie lekcji j. polskiego.
 Tego dnia uczniowie klas VI –VIII prezentowali przygotowane ciekawe materiały na temat Juliusza Słowackiego i jego dramatu.
Odważni, zmierzyli się z tekstem tragedii, czytając fragmenty na forum swoich klas.
Wszyscy zainteresowani mieli możliwość obejrzenia wystawy poświęconej twórczości Juliusza Słowackiego przygotowanej przez p. A. Kruk.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Organizatorzy akcji:

                            Joanna Chrząszcz, Bożena Nowakowska,

                            Sylwia Stachowiak i Marlena Zdanowska