NATURAL(NIE) W ZABRZU

.

ZAJĘCIA KRAWIECKIE

Dzisiaj, dzięki współpracy z #PALZANDKA, gościliśmy się u nich z uczniami na warsztatach szycia, przeszywania i tworzenia dodatków do ubrań.

Dziękujemy za zaufanie i niezwykle inspirujące warsztaty 

.

.

.

Jak co roku nasza szkoła bierze udział w projekcie Naturalnie w Zabrzu organizowanym we współpracy z Miejskim Ogrodem Botanicznym w Zabrzu. Projekt ten jest objęty honorowym patronatem Pani dr Małgorzaty Mańki Szulik Prezydent Miasta Zabrze. Pomysłodawcy projektu chcą przekonać naszych uczniów, że współodpowiedzialność za środowisko nie zależy od wieku, ale od świadomości jednostki.
Tym razem tematem jest moda i jej wpływ na ekosystem “Noszę się dobrze dla klimatu” to tytuł przewodni tej części projektu.
15 listopada odbyło się uroczyste rozpoczęcie projektu na którym uczniowie naszej szkoły wysłuchali wykładu prof.dr.hab.Piotra Skubały,
brali udział w panelu wprowadzającym “Fast fashion”. Następnie nauczyciele uczestniczyli w warsztatach Jak wykorzystać las do zajęć a uczniowie w warsztatach “Noszę się dobrze dla klimatu. Uczeń  – nauczycielem i mentorem”.
Zdobytą wiedzą uczniowie  dzielą się teraz na lekcjach biologii, przygotowując prezentacje, pogadanki na temat Fast fashion.
Uczniowie dyskutują na temat konsekwencji dla środowiska naturalnego wynikających z produkcji, sprzedaży, transportu i utylizacji ubrań.
Młodzież analizuje metki swoich ubrań i szuka tych najbardziej ekologicznych. Wspaniale rozmawiają na temat niewolniczej pracy dzieci w fabrykach , szwalniach produkujących odzież, angażując się w dyskusje i szukając rozwiązań tego ogromnego problemu.
Lekcje odbywają się w klasach od 4 do 8. Gratuluję wszystkim.

.

Za nami pierwsze lekcje z klasą 2a.
Dziewczyny stanęły na wysokości zadania i wcieliły się w role nauczycielek,
aby przekazać młodszym kolegom i koleżankom wiadomości o diecie planetarnej przyjaznej naszej Ziemi….

.

Uczennice klas 8 brały udział w otwarciu projektu Naturalnie w Zabrzu. Wysłuchaliśmy rewelacyjnych wykładów, dziewczyny brały udział w ćwiczeniach wraz z uczniami innych szkół z Zabrza a potem był pyszny ekologiczny poczęstunek....

.

Nareszcie nasz ogródek jest przygotowany i możemy sadzić kwiaty!!!

.

W ramach naszego projektu który dobiega już końca jako zwieńczenie naszej całorocznej pracy, przygotowujemy Szkolny Ogród kwiatowy dla murarek.Domki już mamy wykonane przed nami ciężka praca przygotowania ogródka kwiatowego. Dnia 01.06 chłopcy z klasy 7d i 7a przekopali teren przeznaczony na ten szczytny cel. Praca była bardzo ciężka, ziemia była twarda, pełna wielkich kamieni, i zbitej darnii traw i innych korzeni. Nasi dzielni i silni chłopcy dali sobie jednak wyśmienicie radę….i kolejne prace będzie można wykonywać już jutro….

.

W kwietniu w ramach obchodów Tygodnia Ziemi, odbyły się kolejne warsztaty. Tym razem szyliśmy EKO torby z skrawków materiału. Torby były uszyte w ramach Programu Aktywności Lokalnej Zandka przy współpracy MBP Zabrze. Uczennice naszej szkoły odkrywały swoje talenty krawieckie. Okazało się, ze szycie nie jest takie trudne i może być elementem wspaniałej zabawy.

.

W marcu w ramach projektu “Natural(Nie) w Zabrzu”, odbyły się warsztaty tworzenia domków dla owadów. Oj, działo się! Jestem pewna, że niektórzy uczniowie pierwszy raz wiercili, przybijali gwoździe, używali piły. A wszystko po to aby zapewnić mieszkanie owadom zapylającym. Dziękujemy PAL Zandka i organizatorom projektu. Bawiliśmy się wspaniale, a teraz czekamy na lokatorów :)).

.

.

.

W styczniu uczniowie naszej szkoły uczyli się czytać etykiety zamieszczone na produktach spożywczych.
Odpowiadali na pytania takie jak : Czy dany produkt zawiera konserwanty? Polepszacze smaku? Cukry proste? Co to jest GMO?
Na lekcjach biologii omawialiśmy zagadnienia związane z zdrową żywnością , zbilansowaną dietą. Część uczniów pochwaliła się swoimi “idealnymi kanapkami” lub przepisami na nią.
Zachęcam do czytania etykiet i zdrowego odżywiania się.

.

.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr5 im. Króla Jana III Sobieskiego biorą udział w nowym zabrzańskim projekcie ekologicznym Natural(nie) w Zabrzu. 16 września dziecięciu przedstawicieli naszej szkoły wzięło udział w interesującym wykładzie znanego polskiego ekoaktywisty prof. P. Skubały oraz w warsztatach ekologicznych, na których mogli posłuchać i porozmawiać z ludźmi wielu zawodów i szkół, dla których dobro NASZEJ PLANETY jest najważniejsze.

.

 Dnia 16.11 20201 uczniowie klasy 5b wzięli udział w otwartej lekcji pt Odpady jako surowiec. Dowiedzieli się co to jest recykling i jak nasze miasto rodzi sobie z problemem, zbyt dużej ilości plastiku. Wiedzą już jakich butelek plastikowych nie powinno się kupować, jakie butelki nadają się do recyklingu i czekają z niecierpliwością na punkty skupu butelek plastikowych które mają w naszym mieście powstać.

.

.